Zamki i pałace
W całej Polsce możemy podziwiać niemych świadków naszej historii. To zamki i pałace, które powstawały od średniowiecza przez kolejne epoki. Siedziby dworskie lub królewskie, szlak Orlich Gniazd, niezdobyte twierdze, perły krajobrazu były i są nadal powodem do narodowej dumy. Dziś wiele z nich odzyskuje dawny blask po renowacjach, opowiadając dziwne losy swoich mieszkańców.
Zamki i pałace w Polsce znajdziemy niemal na każdym kroku – zarówno w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach, tak na południu, jak i północny, zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Tak duża ich liczba wynika z bogatej historii naszego kraju. Początki polskich zamków sięgają średniowiecza, kiedy to były one budowane w celu ochrony przed najazdami i obrony terytorium.
Wynikało to ze strategicznego położenia na szlakach handlowych i konfliktów geopolitycznych. Polska była narażona na najazdy różnych nacji, co naturalnie skłaniało władców do budowy obronnych twierdz. Ponadto, zamki pełniły funkcję rezydencji magnackich i królewskich, co dodatkowo podkreślało ich znaczenie kulturowe.
Na mapie Polski nie brakuje pereł architektury pałacowej. Piękne gmachy skrywające zabytkowe wnętrza można odnaleźć w każdym zakątku naszego kraju, obok miejsc bardzo znanych, są też te mniej popularne i rzadziej odwiedzane przez turystów, ale równie warte uwagi.
Wiele pałaców i zamków ma obecnie status prywatny. Ich właściciele przywrócili im dawną światność, często na własny koszt. Takie miejsca są z reguły niedostępne dla zwiedzających, chociaż zdarzają sie wyjątki. W wielu z nich znajdują się hotele i restauracje.
Poniżej mamy łącza do niektórych mniej znanych obiektów, ale nie tylko. Listę tę poszerzamy sukcesywnie, gdy tylko znajdziemy czas na nową, fascynującą podróż.
Ciechanów - Zamek Książąt Mazowieckich
(XIV/XV w.)
Kórnik - Zamek Górków i Działyńskich
(XV w.)
Kraków - Zamek Królewski na Wawelu
(XII/XII w.)
Liw - Zamek Książęcy
(XV w.)
Młochów - Pałac Młochowskich
(XV w.)
Otwock Wielki - Pałac Bilińskich
(XVII w.)
Lublin - Zamek Królewski
(XIV w.)
Nieborów i Arkadia - Pałac Radziwiłłów
(XVII w.)
Pułtusk - Zamek "Książąt Pułtuskich"
(XV w.)
Międzyrzec - Pałac Potockich
(XIX w.)
Ojrzanów - Pałac Stadnickich
(XIX w.)
Radzyń Podlaski - Pałac Potockich
(XVII/XVIII w.)
Sandomierz - Zamek Królewski
(XIV w.)
Żółwin - Pałac Rzyszczewskiej
(XIX w.)
Ujazd - Pałac Krzyżtopór Ossolińskiego
(XVII w.)
Wilanów (Warszawa) - Pałac Królewski
(XVII w.)