Ciechanów

Ciechanów – miasto położone w województwie mazowieckim. Miejscowość jest siedzibą powiatu ciechanowskiego. Leży nad rzeką Łydynią, ok. 100 km na północ od Warszawy.

Powierzchnia: 32,51 km², Populacja (2022) 42 239 mieszkańców.

Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Miejsce obrad sejmików ziemskich ziemi ciechanowskiej od XVI wieku do pierwszej połowy XVIII wieku. W latach 1975–1998 miasto było stolicą województwa ciechanowskiego.

Jednym z większych zabytków Ciechanowa jest Zamek Książąt Mazowieckich zbudowany na przełomie XIV i XV wieku przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Mury o wysokości 10 m stanowią prostokąt. W narożnikach znajdują się dwie okrągłe wieże (zachodnia, zwaną arsenałem i wschodnia, zwaną więzienną). W północnej części dziedzińca stał pałac książęcy (Dom Duży) – budynek o dwu kondygnacjach, z czterema pomieszczeniami na każdym poziomie. Jego przyziemia zajmowały kuchnia i spiżarnia, a na piętrze mieściły się sale reprezentacyjne. Obecnie istnieją dwa sprzeczne projekty: rekonstrukcji – odbudowy części mieszkalnej (Domu Dużego) oraz projekt „rewitalizacji” – wykorzystania zabytku jako tła dla budowy współczesnej żelbetowo-przeszklonej konstrukcji architektonicznej. Zamek można zwiedzać (eksponaty).