Zamki i pałace

W całej Polsce możemy podziwiać niemych świadków naszej historii. To zamki i pałace, które powstawały od średniowiecza przez kolejne epoki. Siedziby dworskie lub królewskie, szlak Orlich Gniazd, niezdobyte twierdze, perły krajobrazu były i są nadal powodem do narodowej dumy. Dziś wiele z nich odzyskuje dawny blask po renowacjach, opowiadając dziwne losy swoich mieszkańców.

Zamki i pałace w Polsce znajdziemy niemal na każdym kroku – zarówno w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach, tak na południu, jak i północny, zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Tak duża ich liczba wynika z bogatej historii naszego kraju. Początki polskich zamków sięgają średniowiecza, kiedy to były one budowane w celu ochrony przed najazdami i obrony terytorium.

Wynikało to ze strategicznego położenia na szlakach handlowych i konfliktów geopolitycznych. Polska była narażona na najazdy różnych nacji, co naturalnie skłaniało władców do budowy obronnych twierdz. Ponadto, zamki pełniły funkcję rezydencji magnackich i królewskich, co dodatkowo podkreślało ich znaczenie kulturowe.

Na mapie Polski nie brakuje pereł architektury pałacowej. Piękne gmachy skrywające zabytkowe wnętrza można odnaleźć w każdym zakątku naszego kraju, obok miejsc bardzo znanych, są też te mniej popularne i rzadziej odwiedzane przez turystów, ale równie warte uwagi.

Wiele pałaców i zamków ma obecnie status prywatny. Ich właściciele przywrócili im dawną światność, często na własny koszt. Takie miejsca są z reguły niedostępne dla zwiedzających, chociaż zdarzają sie wyjątki. W wielu z nich znajdują się hotele i restauracje.

Poniżej mamy łącza do niektórych mniej znanych obiektów, ale nie tylko. Listę tę poszerzamy sukcesywnie, gdy tylko znajdziemy czas na nową, fascynującą podróż.

Ciechanów - Zamek Książąt Mazowieckich

Kórnik - Zamek Górków i Działyńskich

Kraków - Zamek Królewski na Wawelu

Lublin - Zamek Królewski

Liw - Zamek

Młochów - Pałac

Ojrzanów - Pałac

Otwock Wielki - Pałac Bilińskich

Pułtusk - Zamek

Sandomierz - Zamek

Warszawa - Pałac w Wilanowie

Ujazd - Pałac Krzyżtopór