Nieborów i Arkadia – Zespół pałacowo-ogrodowy Radziwiłłów

Pałac w Nieborowie to jeden z nielicznych w Polsce obiektów, który zachował nienaruszone zbiory sztuki i wyposażenie wnętrz sięgające XVIII w.- galeria obrazów, kolekcja rzeźb antycznych Heleny Radziwiłłowej z Arkadii, zespoły mebli polskich, angielskich, francuskich i niemieckich,wyroby rzemiosła artystycznego i sztuki zdobniczej oraz cenny księgozbiór biblioteczny. Pałac, w otoczeniu francuskiego ogrodu to niepowtarzalne miejsce, gdzie w ciszy i z dala od miejskiego zgiełku można kontemplować ślady minionych epok.
Arkadia to przepiękny ogród, w którym można spędzić sporo czasu po prostu po nim spacerując i delektując się ciekawymi budowlami i ruinami, jakie się tam znajdują. Zaprojektowany został w stylu angielskim, który powstał na początku XVIII wieku w Anglii, a później stopniowo przedostawał się do innych krajów europejskich, by w latach 70 dotrzeć właśnie na tereny Polski. Styl angielski był absolutnym przeciwieństwem uporządkowanych, napuszonych i nieco sztucznych parków barokowych, od których roiło się w tamtych czasach. Według założeń, angielski ogród miał być sentymentalny i swobodny, miał też nawiązywać do antyku, średniowiecza i orientu – dokładnie tak samo, jak styl romantyczny w malarstwie i literaturze.
Zakładając ogród, księżna Radziwiłłowa współpracowała z architektem Szymonem Bogumiłem Zugiem. To on nadał parkowi kształt, w jakim widzimy go dziś. Dla księżnej jednak praca na terenie ogrodu nigdy się nie skończyła. Był pasją jej życia. Aż do śmierci w 1821 roku ciągle coś w nim dodawała lub zmieniała. Oprócz wielu ścieżek, drzew, krzewów i wspaniałego stawu, na terenie Arkadii znajdują się też liczne rzeźby, a także formy architektoniczne, jak na przykład Świątynia Diany, Amfiteatr czy wzniesiona z polnych głazów Grota Sybilli. Wszystko razem robi duże wrażenie. W zamyśle jego założycielki, Arkadia miała być odskocznią od codzienności i szarych problemów. I taką pozostała do dziś.
23 listopada 2017 r., zabytkowy Zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie oraz Ogród sentymentalno – romantyczny w Arkadii zostały wpisane na listę Pomników Historii.