Kos

Kos – wyspa w Grecji w archipelagu Sporad Południowych (Dodekanez) na Morzu Egejskim u wybrzeża Turcji.

Rozmiary: 50 km x 10 km; Powierzchnia: ok. 290 km²; Długość linii brzegowej: 112 km; Ludność: 26 000; Najwyższy szczyt: Dikeos – 843 m n.p.m.

Kos słynie z długich piaszczystych plaż (szczególnie na północy wyspy) oraz odizolowanych wiosek. Głównym źródłem dochodu jest turystyka. Ludność wyspy zajmuje się także uprawą winorośli, migdałów, fig, oliwek, warzyw oraz pszenicy i kukurydzy.

Największe miasto wyspy nazywa się także Kos i jest lokalnym centrum turystycznym i kulturalnym, z dużą liczbą hoteli i restauracji oraz mniejszą liczbą nocnych klubów. Główny port wyspy znajduje się w mieście Kos. Przy wejściu do portu znajduje się XIV-wieczna twierdza wzniesiona w 1315 przez Joannitów. Niedaleko miasta Kos znajduje się międzynarodowy port lotniczy Kos.

Na Kos znajdował się ośrodek kultu Asklepiosa i uważany za ojca medycyny Hipokrates urodził się na tej wyspie ok. 460 r. p.n.e. Hipokrates otworzył na wyspie najsłynniejszą szkołę medyczną. Po jego śmierci, w mieście Asklepiejon, jego uczniowie wybudowali szpital, przez wielu historyków uznawany za pierwszy na świecie.

Powrót do strony Grecja

Zdjęcia

Lot na Kos

Hotel Pyli Bay

Marmari

Marmari (Zachód Sł.)

Kos City

Asklepion (Kos)

Nerantzia Castle

Alikes (Sł. jezioro)

Kefalos

Plaża Agios Stefanos

Palio Pyli

Zia