Wenecja

Wenecja – miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska.

Z okresu największego rozkwitu Republiki (XIII-XVI wiek) pochodzą liczne zabytki miasta, których bogactwo i forma decyduje o pierwszorzędnym znaczeniu Wenecji jako ośrodka turystyki nie tylko w skali Włoch. Zabytki te, tworząc unikatowy zespół urbanistyczny miasta kanałów i mostów, stanowią o uznaniu Wenecji za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości.

Ludność Wenecji wynosi około 255 tys. mieszkańców, z czego większość mieszka na lądzie stałym, a historyczne centrum zamieszkuje niecałe 60 tys. osób. Powierzchnia 415,9 km², w tym powierzchnia wód 257,73 km²

Padwa – miasto i gmina na północy Włoch w regionie Wenecji Euganejskiej, położone na Nizinie Padańskiej w jej północno-wschodniej części nad rzeką Bacchiglione. Padwa, wraz z Wenecją i Treviso należą do obszaru metropolitalnego Padwa-Treviso-Wenecja (PaTreVe), który liczy około 2 700 000 mieszkańców.

Populacja wynosi ok. 208 tysięcy. Powierzchnia 93,03 km².

Werona – miasto położone w północno-wschodnich Włoszech, w regionie administracyjnym Wenecja Euganejska. Leży nad rzeką Adygą, u podnóża Alp Weneckich. Jest znaczącym ośrodkiem handlu i jednym z bogatszych miast północnych Włoch.

Każdego roku jest odwiedzana przez setki tysięcy turystów ze względu na swoje bogactwo artystyczne i coroczne atrakcje, na przykład festiwal w Weronie. Jednym z zabytków Werony jest amfiteatr z czasów rzymskich, zwany Areną. Atrakcją turystyczną Werony są domy Romea i Julii, bohaterów dramatu Williama Szekspira.

Popujacja (2008) 264 650 mieszkańcami. Powierzchnia zajmuje 206,63 km².

Jezioro Garda, Lago di Garda – jezioro w północnych Włoszech, największe i najczystsze jezioro tego kraju. Położone w połowie drogi między Wenecją a Mediolanem. Jezioro leży w granicach 3 prowincji Włoch: Trydent, Werona i Brescia.

Wokół jeziora Garda znajduje się wiele miasteczek turystycznych i kurortów oraz miejscowości z zabytkową zabudową. W południowej części jeziora woda jest cieplejsza.

Powierzchnia 370 km². Maksymalna głebokość 346 m. Długośc linii brzegowej 158,4 km.